Licenciranje
Radioamaterski rad je reguliran pravilima Međunarodne agencije za telekomunikacije (ITU) koja je dio organizacije Ujedinjenih Naroda. Veliki broj frekvencijskih opsega je dodijeljen radioamaterima za nekomercijalno eksperimentiranje oko prostiranja radiovalova i radi tehničkog obrazovanja. Posebna područja su rezervirana za satelitske komunikacije.
U svim državama svijeta, pa tako i u Republici Hrvatskoj, radioamateri moraju proći ispit na kojem pokazuju ključno znanje i razumijevanje koncepta radioamaterizma, što ih razlikuje od servisa kao što je CB radio (mreža građana) nelicenciranog i ograničenog tipa. U Hrvatskoj se razlikuju dva razreda radioamatera: P – početnički razred, te A – napredni razred, a razlikuju se u privilegijama korištenja frekvencija i snaga odašiljača.
Polaganja za P razred se organiziraju u lokalnim radioklubovima, dokle se polaganja za A razred organiziraju u sklopu Hrvatskog Radioamaterskog Saveza.
Novi radioamateri
Svatko tko želi postati radioamater najbolje je da se prijavi u neki od lokalnih radioklubova. U Hrvatskoj danas postoji stotinjak radioklubova te preko 2000 aktivnih radioamatera.
Radioamaterske oznake
Svaka osoba nakon što postane radioamater dobiva i jedinstvenu pozivnu oznaku koja služi za identifikaciju u radioamaterskim komunikacijama. U Hrvatskoj radioamaterske oznake počinju predmetkom 9A – predmetak koji označava Republiku Hrvatsku.
– mogućnost rada na klupskoj opremi (radiopostaje, računala….) kao i posjedovanje svoje radiopostaje
– rad sa više vrsta komunikacije kao što su fonija, morseov kod, RTTY, amaterska televizija i drugo
– razna natjecanja, klupska, osobna, na klupskoj natjecateljskoj lokaciji na Banovom brdu
– osvajanje raznih diploma
– bavljenje radiogoniometrijom, digitalnim tenikama, računalima itd
– vlastita (besplatna) bežična mreža
– usvajanje novih tehnickih znanja
– suradnja sa drugim radioklubovima i sličnim organizacijama
– mogućnost da se aktivnosti u radioklubu priznaju kao izvanškolske aktivnosti
– još puno drugih interesantnih stvari koje je moguće ostvariti kod nasSvake jeseni (u vrijeme trajanja školske godine) ili ako ima dovoljno polaznika klub organizira i provodi tečajeve.Sve dodatne informacije mogu se dobiti svakog četvrtka kada je klupski dan u Domu tehnike u Tvrđi od 18 sati kao i na email .Za upis u Klub dovoljno je popuniti PRISTUPNICU i poslati e-mailom ili osobno doći u Klub i popuniti pristupnicu. Klupski dan je četvrtkom od 18 sati (Dom tehnike u Tvrđi, prvi kat lijevo).
Ukoliko imate bilo kakvih pitanja, ispunite obrazac i kontaktirajte nas putem ove web forme.